Egeplast ve Ege Yıldız bir
Mazhar Zorlu Holding kuruluşudur.

İletişim & Bilgi

Nice 65 yıllara

Başarılarla dolu 65 yıl

Mazhar Zorlu Holding bünyesindeki Ege Yıldız, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 80 bin metrekarelik dev tesiste kaliteden tavir vermeden ürettiği ürünleriyle, 65 yıldır suya yön veriyor. Türkiye’nin yanı sıra uluslararası pazarda da aranan bir marka olmayı başaran Ege Yıldız, altyapı, bina ve ziraat ürün gruplarında sürekli kendini geliştirerek bir çok ilki gerçekleştirdi. Merhum işadamı Mazhar Zorlu’nun temelini 1959 yılında attığı Ege Yıldız, 65. Yaşını Türkiye’de plastik sektörünün lideri olmanın haklı gururuyla kutluyor. Sadece 3 kiloluk plastik hammaddesiyle, birkaç gramlık laboratuvar malzemelerinin üretimiyle yola çıkan Ege Yıldız, bugün İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 80 bin metrekarelik dev tesisinde ürettiği, bina, altyapı ve zirai borularla, ek parçalarını sadece Türkiye’ye değil, dünya pazarına sunuyor.

1960’lı yılların başında yaşadığı hammadde temini sıkıntısını, , 1965’te Petkim’in kuruluşuyla tamamen aşan Ege Yıldız, Türkiye’nin sektördeki öncüsü oldu. 1973’te kurulan Egeplast A.Ş üretim işini üstlenirken, Ege Yıldız bugün de olduğu gibi ürünlerin satış ve pazarlamasını gerçekleştirdi.

Öncü Olmayı Başardı

Türkiye’de 1980’li yıllarda gerçekleşen serbest piyasa ekonomisine geçiş sonrası, Egeplast ve Ege Yıldız altyapı, inşaat ve tarım sektörünün kullanımına dönük her çeşit plastik boru ve ek parçaları üretimiyle pazarlamasına başladı. Türkiye pazarındaki gelişmelere ve ihtiyaçlara paralel olarak , sürekli yatırım yapan ve 1996 yılında halka açılan Egeplast, yılda 85 bin ton plastik işleme kapasitesi ve kullandığı en ileri teknolojileri ile, sektörün de hep ilklerin yaratıcısı oldu.

Ödüle Doymadı

Sektördeki 65 yıllık deneyimini, kaliteden taviz vermeme prensibiyle birleştirip yarım asrı aşkındır Türkiye’de suya yön veren Ege Yıldız’ın, üretimdeki başarısıyla ödül üzerine ödül aldı. Capital ve Ekonomist dergileriyle türkiye Finans Katılım Bankası’nın Anadolu Markaları ödüllerini, 2005-2007-2011 ve 2013 yıllarında kazanan Ege Yıldız, başarılarıyla sektöründe şeref kürsüsünün ilk basamağında olmanın gururunu hep yaşadı.

Ege Yıldız 65 yıllık süreçte hep ilkleri gerçekleştirmenin gururunu yaşadı. İşte plastik sektörünün öncesü Ege Yıldız’ın başardığı ilkler;

  • Türkiye’de ilk sabit contalı atıksu boru ve ek parçalarını ürettiler.
  • Türkiye’de ilk kez halen patenti Egeplast’a ait olan segmanlı sabit contalı atıksu boru ve ek parçalarını ürttiler.
  • Binalarda kullanılan köşeli yağmur deresi ve ek parçalarını Türkiye’de ilk üreten oldular.
  • Doğalgaz borularını, Türkiye’de ilk onlar üretti.
  • Zirai Sulamada kullanılan Aleminyum kafalı polietilen boru ve ek parçalarını Türkiye’ye ilk armağan eden Egeplast ve Ege Yıldız oldu.
  • Yine Zirai Sulamada kullanılan bağlantı sistemindeki özelliği sebebiyle su kaçırmayan , enerji ve su tasarrufu sağlayan ASPVC boru ve ek parçalarını Türkiye’ye ilk sunan Egeplast ve Ege Yıldız oldu.
  • Avrupa’da tek olan 1000 milimetre çapa kadar basınçlı PVC su borularını Egeplast ve Ege Yıldız üretti.
  • Yine 1000 milimetre çapa kadar PVC kanalizasyon borularını (Avrupa’da üçüncü) Türkiye’de ilk üreten Egeplast, bu ürünleri gururla piyasaya süren Ege Yıldız olmuştur.
  • Türkiye’nin ilk kurşunsuz pvc plastik temiz su borusunu Egeplast üretti, Ege Yıldız piyasaya sürdü.
  • Ayrıca Ege Yıldız, Türkiye’de Tesisatçılar seminerlerini gerçekleştiren ilk kuruluş olmanın da gururunu yaşamaktadır.